Čo je doména

Doména alebo doménové meno (domain name) je reťazec znakov ktoré sa používajú ako internetová adresa miesto IP adries. Ako príklad uvediem adresa.sk namiesto 37.9.175.19. Keď si zadáte konkrétnu IP adresu (37.9.175.19) do prehlidača zistíte, že Vás nasmeruje na hosting spoločnosti Websupport.sk

K čomu je dobrá doména, alebo doménové meno? 
Doména alebo doménové meno je vhodný produkt pre prezentáciu seba alebo svojej firmy na internete. Dnes už len veľmi malé precento spoločnosti nemá internetovú doménu. Je veľa spoločností ktoré ich vlastní niekoľko. Dokonca aj športové kluby (napr. futbalové v 7 lige majú vlastnú doménu). Čiže doména je dnes nevyhnutnou súčasťou každého biznisu.

Na internete do pár minút s vlastnou doménou…
Zaregistrujete si doménu, vyberiete si k nej hosting a behom pár minút ste online. Doslova. Dnes je to otázka pár minút aby bola internetová doména živá – čiže online a mohli ste dávať obsah na internet.

Potrebujem doménu? 
Na túto otázku odpoviem asi ihneď. Áno. Všetci potrebujeme doménu, či už pre podnikanie, alebo osobný blog, alebo ako rodinný email. Čiže odpoveď je jednoznačná – doménu potrebuješ. V podstate na čokoľvek. Alebo aj ako investícia do budúcnosti.

Čo ak je moj názov domény obsadený? 
Skús iné varianty koncoviek (.com / .net / .eu) a ak aj tie sú obsadené – treba hľadať medzi novými koncovkami ako .red, .one a podobne.

Kto registruje domény?
Väčšinou hostingové spoločnosti, alebo sú aj spoločnosti ktoré sa venujú konkrétne iba registráciam domén, tých spoločností je naozaj veľa, vyberte si tú ktorá Vá bude vyhovovať.