Brian Lurie: Bol som v správny čas na správnom mieste

Posted on 18. január 2011 by jurben (na domene svetdomen.sk – ktora zanikla)

Druhý diel zo série rozhovorov s domainermi. Tentoraz sa dozviete o odchyte domén, ochranných známkach a kedy je ten správny čas začať s doménami. Príjemným partnerom pre rozhovor bol Brian Lurie

Ahojte, volám sa Brian Lurie, nie je to nick ale skutočné meno. Pracujem ako obchodník v hudobnom priemysle a baví ma skoro všetko, no milujem humor a dobré domény…

Ako si sa dostal k doménam ? Kedy to bolo ?
K doménam som sa dostal cez jedného kamaráta Markela, bolo to tuším začiatkom roka 2000 – kedy mi zaregistroval prvú doménu – samozrejme ja som ani netušil čo to je doména – a nie to ešte vlastná …

Pamätáš si svoju prvú doménu ?
Áno – bola to doména brajen.sk – ktorú mi registroval kamarát Markel.

Začiatočníci zvyknú robiť chyby, na ktoré si spomínaš ?
No bolo ich veľa – spomínam si napríklad na to že som chcel všetky dobré domény, no ušli mi – jednoducho som nevedel ktorú si mám skôr vybrať – a prišiel som o nejakú cennú – nezameriaval som sa na určitú doménu, alebo skupinu ale skôr na všeobecné názvy – a to bola chyba…

Popíš nám ako prebehol tvoj prvý doménový predaj ?
No ten prebehol ešte než som v tom oficiálne začal podnikať – telefonicky ma bombardovala jedna nemenovaná firma že vlastním ich doménu. Bolo to tuším na prelomoch roku 2001/2002. Stále mi volali že ma dajú k súdu a podobné veci, vystrašilo ma to – ale nie celkom – naštudoval som si vtedy ochranné známky a zistil som fakt že ich ochranná známka bola podaná na registráciu až v čase keď som doménu už vlastnil. Trvalo to rok – než sme sa dohodli – ale stálo to zato. V tej dobe som dostal cca 500 € za doménu.

Predstavme si situáciu: odchytil som TM doménu, a ešte v ten deň dostanem email, v ktorom sa mi firma vyhráža súdom, ak mi ju okamžite “nevrátim”. Ako v takomto prípade postupovať ?
Pri TM by som postupoval asi takto – skontrolujem ake ochranne znamky spolocnost ma, lebo ochranna znamka na odev alebo nieco podobne je sice pekna, ale pokial sa tam nenachadza skupina pocitacove siete alebo obdobna skupina – nemusite hned domenu “odovzdat”.

Na čo si teda pri TM doménach dať pozor ?
Pri TM domenach si treba dat pozor na par veci – ak vlastnite domenu s ochrannou znamkou, tak aby ste predisli buducemu sudu, snazte sa dohodnut mimosudne. Vacsinou sa pravnici vyhrazaju paragrafmi ako nekala sutaz, parazitovanie na ochrannej znamke a podobne (nemali by ste domenu pouzivat hlavne na konkurencne veci – na to je paragraf).
Ak chcete s domenou obchodovat, nech na nej nie je ziadny obsah, resp. ak je obsah, nech je primerany domene a je jasne vidiet ze Vam nejde o nekalu sutaz, alebo parazitovanie na obchodnom mene.

Najzaujímavejší / netradičný predaj, ktorý ti utkvel v pamäti ?
Netradičný predaj myslím že bol ten prvý – nechápal som prečo sa so mnou nedohodli hneď 🙂
Najzaujímavejší predaj mám z pred troch rokov, keď som konečne predal doménu za viac ako 100K SKK…

Aký spôsob predaja domén preferuješ ?
Ak ma priamo niekto osloví na kúpu danej doménu ktorú vlastním – a dohodneme rýchle podmienky predaja – mám rád seriózny a rýchly obchod

Akým spôsobom hľadáš kupcu ?
Záleží akú mám doménu na predaj. Ak mám univerzálnu doménu hľadám cez rôzne fóra ľudí čo by mohli mať záujem o danú doménu a skontaktujem sa s nimi. Väčšinou sa však kupci našli sami.

Píšeš, že kupcov hľadáš cez fóra a následne mu ponúkneš doménu. Čo by prvotná ponuka mala obsahovať, a čoho sa naopak vyvarovať ?
Ak oslovujem kupcov na forach, pozeram kto co hlada, podla toho zasielam ponuku. Vyvarujem sa natlaku na kupu, to znamena, ze do mailu alebo sprav nepisem to ze o domenu ma zaujem konkurencia a podobne – vela takych ponuk mi chodi – ak nekupis predam konkurencii.. V sprave pisem preco by bola domena vyhodna a ak maju zaujem ze sa skoro vzdy na cene dohodnem.

Ako určíš cenu domény pri predaji ? Čím sa riadiš ?
Toto je jedna zo zložitejších otázok a odpoveď nebude ľahká.. Ale, v prvom rade sa pozriem na históriu domény (od kedy je registrovaná alebo funkčna – viď archive.org) – aké má ranky a v neposlednom rade názov domény. Podľa toho určujem cenu, a ešte podľa toho ako je dôležitá pre kupujúceho.

Vraciame sa naspäť v čase a ty máš možnosť zaregistrovať 3 ľubovoľné .sk domény. Ktoré by to boli ?
Dobrá otázka, odpoveď by bola asi jednoduchá – sex.sk, nic.sk, iphone.sk

Ako si predstavuješ svoju budúcnosť ? Kde sa vidíš o 3-5 rokov ? Budeš sa stále venovať doménam ?
Neviem, či sa budem ešte venovať doménam, skôr nie ako áno, ale po pravde to netuším.
O 3-5 rokov sa vidím, že budem robiť stále to isté a pokúšať sa preraziť aj s iným službami ako doménami.

Aké je tvoje obľúbené zameranie domén ?
Všeobecné internetové názvy, IT skratky a podobné domény…

Ktorá doména z tvojho “skladu” je podľa teba najhodnotnejšia a prečo ?
Medzi moje najhodnotnejsie domeny patri asi shop.cd, dns.sk – pretoze odchytenie domeny shop.cd nebolo jednoduche a tak isto odchyt domeny dns.sk – navyse su to kratke a vystizne nazvy domen.

Akým spôsobom monetizuješ domény, ktoré máš “skladom” ?
Buď sa ich snažím čo najskôr predať – alebo ich skúsim “vybudovať” a následne predať. Domény ktoré mám skladom a nepoužívam sa snažím monetizovať spôsobom MFA. Alebo minisites – záleží od danej domény.

Uživil by si sa len predajom domén ?
To je otázka, na ktorú odpoviem asi najrýchlejšie – určite nie.

Je o tebe známe, že si pomerne úspešný v odchytávaní exspirujúcich domén. Poodhalíš časť svojho know-how?
Pomerne úspešný by som to nenazval, skôr by som o sebe povedal že som štístko. Bol som v správnom čase na správnom mieste. Keď sa SK-NIC začal formovať a premigrovávať domény do nového systému bol som pri tom. Zrazu som mal priestor kde som sa mohol prezentovať a uskutočniť prvý odchyt domén. A v podstate ak to tak nazvem podarilo sa mi to, každý deň SK-NIC uvoľňoval domény podľa abecedy a tak bol čas sa pripraviť – a ja som v tej dobe získal pomerne veľké počty zaujímavých domén (cedecko.sk, diskusia.sk, vtip.sk) ostatné som predal.
Určite ale za zaujímavé úlovky beriem dns.sk, skslovan.sk, sql.sk, nbu.sk, amd.sk – niekedy som domén len chcel proste odchytiť – vedieť či to ešte ide – pri dnešnej dobe robotov. Všetky tieto registrácie som robil ručne – no používal som nejaké finty – a to že som sa o to snažil z 3 rôznych PC .. viac asi na mojom blogu …

Záverom ťa poprosím o pár rád pre nováčikov.

Jedna rada, ktorej by sa mal držať každý nováčik ?
Ak chceš začať začni dnes, lebo zajtra už strácaš deň. A nehľadajte domény typu facebook.sk a podobne, hľadajte to o čo je záujem.

Čo by si zmenil na Slovenskej doménovej scéne ?
V podstate nič – ono tá scéna sa mení sama – bez toho či som v nej alebo nie. Ja som len kvapka v mori – na to aby som mohol to more s názvom doménová scéna meniť.

Na záver keďže si domainer, ktorú doménu by som si mal od teba práve teraz kúpiť, a prečo 🙂
Predal by som ti asi doménu diskusia.sk – je to perfektný názov – má svoje uplatnenie na internete a chcem ju predať – preto 🙂 Prečo ju chceš kúpiť ty – už mňa netrápi 🙂

Ďakujem za rozhovor.