Expert na počkanie

Toto nie je článok z ktorého budem mať radosť, je to skôr článok na ktorom sa mi moja myseľ, srdce a aj rozum zastavili. V dnešnej uponáhlanej dobe sa čoraz viac vyskytujú “asi ako huby po daždi” samozvaní experti na všetko. Ak tomu neveríte, sadite si niekde do mesta k stolu, kde sedí partia mladých ľudí, čo podľa môjho názoru ešte nič v živote nepreskákala – a započúvajte sa do konverzácie. Vo väčšine prípadov narazíte na prvý problém a to je skladanie viet. Povedať päť a viac pekne zložených viet je obrovský problém. Kde nastala chyba? Pravdepodbne táto partia vôbec nečíta knihy – majú len mizernú malú slovnú zásobu a podľa toho vyzerá aj ich príbeh rozprávania. Druhý problém je – že nemajú obsolútne žiadny prehľad o všeobecnom dianí doma a vo svete. Myslím, že vo vedomostnej súťaži by zhoreli ako fakla. Problém? Ani nie, skôr nezáujem. Najvačším záujmom mladej generácie je mobilný telefón. Dáta. Byť neustálne online a všetko vedieť. Lenže opak je pravdou. Online nie sú preto aby sa vzdelávali, ale preto lebo sa nudia. Nemajú vlastný názor, resp. ak ho majú skupina v ktorej fungujú im nedovolí mať vlastný názor, lebo si potom tak trochu za trapného, ak nie rovno za idiota. Ale ono je to celkom naopak. Včera som narazil na text na sociálnej sieti instagram, ktorý tento článok okorení tou správnou textovou myšlienkou. Neviem kto je autor, ale klobúk dole. Má pravdu…

Myslím, že dôvod prečo naši prarodičia boli spolu aj 50 rokov bol ten, že nemali k dispozícii tých tisiíc ľudí (sociálne siete). Tisíce ľudí, ktorí nás sledujú a sú ochotní poskytnúť rady, návody, útechu v správe na sociálnych sieťach (facebook, instagram atď).
Všetci totiž vedia, ako to máš perfektné. Že už máš pertnera, kde bývaš, aké máš auto, čo si obliekaš, čo ješ… Vidí ale aj to, aké máš problémy…
Dnes, keď má vzťah problémy, ľudia od nich utekajú. Vedia, že majú viac “možností”.
Veď toľko ľudí nás má rado, toľko nás obdivujú, vyznávajú “lásku”. Nikomu sa nechce bojovať. O čo? Všetko sa dá vymeniť.
Povieme si: “mám toho dosť, idem hľadať ďalej”…
Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že vážny vzťah v tejto dobe z dôvodu používania technológií a množstva informácií trvá maximálne 2-3 roky. Pretože vieme, aké jednoduché je niečo vymeniť.
Neuvedomujeme si však, že láska je jediná vec, pre ktorú sa oplatí žiť a že láska je klúčom, ktorý nám pomôže prekonať všetký problémy…

Teraz sa vrátim k článku, resp. jeho pokračovaniu. Dnes narážame na expertov. Na expertov na chudnutie, na zdravú stravu, na trénerov, ekonómov, odborníkov v oblasti investovania – prosím, nehľadajte vo všetkom seba, napísal som to len obrazne. Ani lekár čo práve dokončil medicínu nie je expert, tak isto ako ekonóm čo práve doštudoval Ekonomickú univerzitu. Kto je teda expert v mojich očiach?
Ktokoľvek, kto má viacročné skúsenosti s danou oblasťou. A tomu sa povie prax. Ak nemáš prax, ťažko môžeš byť expert. Žiadna škola, žiadny kamarát, žiadna kamarátka z teba experta nespraví – či sa to niekomu páči alebo nie, to je fakt. Expertom na čokoľvek sa staneš rokmi praxe, skúsenosťami. Prečo myslíte že napríklad v IT segmente sa delia programátori na juniorov a seniorov? Je to podľa praxe, skúsenosti. A takto to v podstate funguje vo svete.

Vitaj v svete expertov, ktorí zo dňa na deň dokočili školu, získali 10 ročnú prax a stali sa za noc expertom na všetko. Lebo nič nie je jednoduchšie ako zle poradiť. Berte tento článok ako výlev zlosti na súčastnú spoločnosť.

Polož si pár otázok a odpovede si kludne napíš na papier.
– v čom som expert alebo odborník?
– dokážem o tom čo viem napísať knihu? budem tam vedieť zahrnúť všetko?
– budem vedieť naučiť niekoho ďalšieho to čo viem ja?
– vyskúšal som v praxi to čo viem a fungovalo to u každého na 100%?

Ak ste odpovedali na všetky otázky “áno” tak Vás môžem uistiť, že od experta máte ďaleko asi ako diaľnica z Bratislavy do Košíc. Neberte to v zlom, ale netvárte sa ako experti. Ak viete komu treba poslať tento článok, pošlite ho. Možno sa niekto v daných riadkoch nájde a niečo so sebou urobí.

Lebo ako Forrest Gump povedal, pre hlupáka každý hlúpy