Ako poraziť hoaxy

Hoax je anglické slovo, ktoré znamená podvod (klamstvo), obyčajne taký, ktorého cieľom je zo žartu alebo so zlými úmyslami prinútiť niekoho veriť niečomu, čo nezodpovedá skutočnosti, a zneužiť jeho dôverčivosť. (wikipedia)

Dodržuj tieto pravidlá a hoaxy sa na teba nebudú lepiť… Pomáhaj, zdieľaj tieto informácie a môžno pomôžeš niekomu, kto sa nevie tak dobre orientovať na internete

1.
Dvakrát čítaj, až potom zdieľaj
Prečítal si si ten konkrétny článok, dočítal si ho dokonca? Zamysli sa, že to čo si prečítal dáva zmyseľ a či je to informácia ktorú naozaj chceš zdieľať…

2.
Mysli na tri veci: zdroj, zdroj a opäť zdroj
Kto je autor danej informácie? Čo ak je to falošný účet? Na koho odkazuje informácia? Je táto informácia overiteľná aj inde? Skúsil si wikipédiu?

3.
Google je tvoj kamarát
Pozri sa na vyhľadávač a pozri sa na akých weboch sa daná, konkrétna informácia nachádza. Zdieľajú to bežné noviny? DenníkN, SME, Pravda? Alebo to zdieľajú weby, na ktorých si v živote nebol?

4.
Nie každý je novinár, kto má Facebook
Jedna pani povedala… Čítal som na internete, videl som obrázky.. Seriózny zdroj je základ číslo 1…

5.
Šíriť informácie je smrteľne vážna vec
Šíriť hoax je hanba a nebezpečná vec, lebo môžeš ohroziť iných. Pamätá na to aj trestný zákon, v ktorom je paragraf o šírení poplašnej správy.

6.
Rozprávaj sa s blízkymi o internete
Sociálne siete sú veľmi populárne na šírenie poplašných správ. Musíme sa vedieť na nich orientovať a vedieť dnes rozoznať, čo je a čo nie je pravda je naozaj ťažké. Preto si máme pomáhať. Navzájom.